skip to main content

 
Rep. Paul Hodes

Former Representative for New Hampshire’s 2nd District

Hodes was the representative for New Hampshire’s 2nd congressional district and was a Democrat. He served from 2007 to 2010.

Photo of Rep. Paul Hodes [D-NH2, 2007-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Hodes is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Hodes sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Hodes was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Hodes sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (24%) Government Operations and Politics (17%) Finance and Financial Sector (14%) Housing and Community Development (12%) Economics and Public Finance (10%) Energy (9%) Social Welfare (7%) Education (7%)

Recent Bills

Some of Hodes’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Hodes voted Nay

Hodes voted No

Passed 386/41 on Jul 8, 2009.

The Don't Ask, Don't Tell Repeal Act of 2010 (H.R. 2965, S. 4023) is a landmark United States federal statute enacted in December 2010 that ...

Hodes voted Yea

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Hodes voted Nay

Passed 263/171 on Oct 3, 2008.

This bill became the vehicle for passage of economic stimulus relief during the 2008 financial crisis as well as other unrelated provisions. It was the ...

Hodes voted No

Passed 220/175 on Sep 7, 2007.

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2010, Hodes missed 158 of 3,531 roll call votes, which is 4.5%. This is worse than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: