skip to main content

 
Rep. Paul Ryan

Former Representative for Wisconsin’s 1st District

pronounced pawl // RĪ-un

Ryan was the representative for Wisconsin’s 1st congressional district and was a Republican. He served from 1999 to 2018.

He was also Speaker of the House, a party leadership role. Party leaders focus more on setting their party’s legislative priorties than on introducing legislation.

Photo of Rep. Paul Ryan [R-WI1, 2015-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Ryan.

Ideology–Leadership Chart

Ryan is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Ryan sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 89% Americans for Prosperity: 83% NumbersUSA: 59% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: C NIAC Action: D League of Conservation Voters: 11% FreedomWorks: 0% Planned Parenthood Action Fund: 0%

Enacted Legislation

Ryan was the primary sponsor of 9 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Ryan sponsored bills primarily in these issue areas:

Economics and Public Finance (27%) Health (27%) Government Operations and Politics (27%) Foreign Trade and International Finance (18%)

Recent Bills

Some of Ryan’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Ryan voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Ryan voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Ryan voted Aye

Ryan voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Ryan voted Nay

Ryan voted Aye

Ryan voted Yea

Missed Votes

From Jan 1999 to Dec 2018, Ryan missed 239 of 11,602 roll call votes, which is 2.1%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: