skip to main content

 
Rep. Pete Aguilar

Representative for California’s 31st District

pronounced peet // AG-yoo-lahr

Aguilar is the representative for California’s 31st congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 6, 2015. Aguilar is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Pete Aguilar [D-CA31]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Aguilar.

Ideology–Leadership Chart

Aguilar is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Aguilar has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 20, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Pete Aguilar sits on the following committees:

Enacted Legislation

Aguilar was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Aguilar sponsors bills primarily in these issue areas:

Education (33%) Taxation (20%) Labor and Employment (20%) Emergency Management (13%) Government Operations and Politics (13%)

Recent Bills

Some of Aguilar’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Aguilar voted Yea

Passed 261/155 on Jun 20, 2018.

H.R. 5797 allows state Medicaid programs to remove the Institutions for Mental Diseases (IMD) exclusion for Medicaid beneficiaries aged 21 to 64 with an opioid ...

Aguilar voted Yea

Passed 264/143 on Mar 6, 2018.

H.R. 4607 amends the Economic Growth and Regulatory Paperwork Reduction Act of 1996 (EGRPRA) to require the Federal Financial Institutions Examination Council (FFIEC) and each ...

Aguilar voted Nay

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Aguilar voted Yea

Passed 325/89 on Apr 27, 2016.

Aguilar voted Yea

Failed 263/146 on Nov 16, 2015.

Aguilar voted Yea

Passed 303/121 on Oct 7, 2015.

Aguilar voted No

Aguilar voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Aguilar voted Aye

Passed 247/178 on Jun 16, 2015.

The Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2016 (IAA), H.R. 2596, was passed by the House on June 16. The IAA would authorize funding for ...

Aguilar voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Aguilar voted Aye

Missed Votes

From Jan 2015 to Sep 2019, Aguilar missed 62 of 3,075 roll call votes, which is 2.0%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: