skip to main content

 
Rep. Pete Olson

Representative for Texas’s 22nd District

pronounced peet // OHL-sun

Olson is the representative for Texas’s 22nd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 6, 2009. Olson is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Pete Olson [R-TX22]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Olson.

Ideology–Leadership Chart

Olson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Olson has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to May 20, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Pete Olson sits on the following committees:

Enacted Legislation

Olson was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Olson sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (38%) Environmental Protection (25%) Immigration (15%) Energy (8%) Government Operations and Politics (5%) Commerce (5%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (5%)

Recent Bills

Some of Olson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Olson voted Nay

Olson voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Olson voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Olson voted Aye

Olson voted Nay

Olson voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Olson voted Nay

Passed 338/52 on May 18, 2009.

The Fraud Enforcement and Recovery Act of 2009, or FERA, Pub.L. 111–21, S. 386, 123 Stat. 1617, enacted May 20, 2009, is a public law ...

Olson voted Nay

Passed 367/59 on May 6, 2009.

The Fraud Enforcement and Recovery Act of 2009, or FERA, Pub.L. 111–21, S. 386, 123 Stat. 1617, enacted May 20, 2009, is a public law ...

Missed Votes

From Jan 2009 to May 2019, Olson missed 204 of 7,221 roll call votes, which is 2.8%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: