skip to main content

 
Rep. Pete Sessions

Former Representative for Texas’s 32nd District

pronounced peet // SESH-unz

Sessions was the representative for Texas’s 32nd congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2018.

He was previously the representative for Texas’s 5th congressional district as a Republican from 1997 to 2002.

Photo of Rep. Pete Sessions [R-TX32, 2003-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Sessions.

Ideology–Leadership Chart

Sessions is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Sessions sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

NumbersUSA: 91% Americans for Prosperity: 90% United States Chamber of Commerce: 82% FreedomWorks: 80% The Club for Growth: 59% NIAC Action: D American Civil Liberties Union: 4% League of Conservation Voters: 3% Human Rights Campaign: 0% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: F

Enacted Legislation

Sessions was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Sessions sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (37%) Labor and Employment (15%) Government Operations and Politics (11%) Taxation (11%) Immigration (11%) Arts, Culture, Religion (7%) Crime and Law Enforcement (7%)

Recent Bills

Some of Sessions’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Sessions voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Sessions voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Sessions voted Aye

Sessions voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Sessions voted No

Passed 386/41 on Jul 8, 2009.

The Don't Ask, Don't Tell Repeal Act of 2010 (H.R. 2965, S. 4023) is a landmark United States federal statute enacted in December 2010 that ...

Sessions voted No

Sessions voted Nay

Sessions voted Aye

Missed Votes

From Jan 1997 to Dec 2018, Sessions missed 602 of 14,702 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: