skip to main content

 
Rep. Peter “Pete” King

Representative for New York’s 2nd District

pronounced PEE-ter // king

King is the representative for New York’s 2nd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. King is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for New York’s 3rd congressional district as a Republican from 1993 to 2012.

Photo of Rep. Peter “Pete” King [R-NY2]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for King.

Ideology–Leadership Chart

King is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills King has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 16, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Peter “Pete” King sits on the following committees:

Enacted Legislation

King was the primary sponsor of 12 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 12 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

King sponsors bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (20%) Crime and Law Enforcement (20%) Health (15%) Taxation (15%) Armed Forces and National Security (10%) International Affairs (8%) Social Welfare (7%) Transportation and Public Works (7%)

Recent Bills

Some of King’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

King voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

King voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

King voted Aye

King voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1993 to Sep 2019, King missed 439 of 17,701 roll call votes, which is 2.5%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: