skip to main content

 
Rep. Preston Brooks

Former Representative for South Carolina

Brooks was the representative for South Carolina and was a Democrat. He served from 1857 to 1859.

He was previously the representative for South Carolina’s 4th congressional district as a Democrat from 1855 to 1857; and the representative for South Carolina’s 4th congressional district as a Democrat from 1853 to 1855.

Alleged misconduct & resolution

Brooks faced an allegation of assaulting Sen. Sumner on the Senate floor after the Senate had adjourned for the day. On Jun. 2, 1856, a select committee recommended expulsion. On Jul. 14, 1856, the House of Representatives failed to expel him, 121-95. On Jul. 15, 1856, he resigned after the expulsion vote. On Aug. 1, 1856, he was re-elected to fill the vacancy he created.

Jun. 2, 1856 Select committee recommended expulsion.
Jul. 14, 1856 House of Representatives failed expel, 121-95
Jul. 15, 1856 Resigned after the expulsion vote.
Aug. 1, 1856 Re-elected to fill the vacancy he created.

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: