skip to main content

 
Rep. Randall “Duke” Cunningham

Former Representative for California’s 50th District

Cunningham was the representative for California’s 50th congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2005.

He was previously the representative for California’s 51st congressional district as a Republican from 1993 to 2002; and the representative for California’s 44th congressional district as a Republican from 1991 to 1992.

Misconduct

Cunningham faced an allegation of tax evasion, conspiracy to commit bribery, mail fraud and wire fraud. On Jul. 14, 2005, he announced he would not run for re-election. On Nov. 28, 2005, he pleaded guilty. On Nov. 28, 2005, he resigned.

Jul. 14, 2005 Announced he would not run for re-election.
Nov. 28, 2005 Pleaded guilty.
Nov. 28, 2005 Resigned.
Photo of Rep. Randall “Duke” Cunningham [R-CA50, 2003-2005]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Cunningham is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2006 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Cunningham sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Cunningham was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Cunningham sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (20%) Law (15%) Crime and Law Enforcement (13%) Commerce (13%) Science, Technology, Communications (12%) Environmental Protection (10%) Public Lands and Natural Resources (9%) Energy (9%)

Recent Bills

Some of Cunningham’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1991 to Nov 2005, Cunningham missed 238 of 8,620 roll call votes, which is 2.8%. This is on par with the median of 2.9% among the lifetime records of representatives serving in Nov 2005. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: