skip to main content

 
Rep. Randy Hultgren

Former Representative for Illinois’s 14th District

pronounced RAN-dee // HULT-grin

Hultgren was the representative for Illinois’s 14th congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2018.

Photo of Rep. Randy Hultgren [R-IL14, 2011-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Hultgren.

Ideology–Leadership Chart

Hultgren is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Hultgren sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 92% NumbersUSA: 88% Americans for Prosperity: 87% FreedomWorks: 80% The Club for Growth: 53% NIAC Action: D The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D American Civil Liberties Union: 4% League of Conservation Voters: 3% Human Rights Campaign: 0%

Enacted Legislation

Hultgren was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Hultgren sponsored bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (32%) Taxation (16%) International Affairs (14%) Health (11%) Energy (8%) Science, Technology, Communications (8%) Transportation and Public Works (5%) Government Operations and Politics (5%)

Recent Bills

Some of Hultgren’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Hultgren voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Hultgren voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Hultgren voted Aye

Hultgren voted No

Hultgren voted Nay

Hultgren voted Nay

Hultgren voted Nay

Hultgren voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Hultgren voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2018, Hultgren missed 118 of 5,345 roll call votes, which is 2.2%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: