skip to main content

 
Rep. Raúl Labrador

Former Representative for Idaho’s 1st District

pronounced rah-OOL // LAB-ruh-dawr

Labrador was the representative for Idaho’s 1st congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2018.

Photo of Rep. Raúl Labrador [R-ID1, 2011-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Labrador.

Ideology–Leadership Chart

Labrador is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Labrador sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

The Club for Growth: 95% Americans for Prosperity: 94% FreedomWorks: 94% NumbersUSA: 86% United States Chamber of Commerce: 70% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B American Civil Liberties Union: 21% NIAC Action: D League of Conservation Voters: 6% Human Rights Campaign: 0%

Enacted Legislation

Labrador was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Labrador sponsored bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (47%) Labor and Employment (16%) Immigration (16%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (11%) Crime and Law Enforcement (11%)

Recent Bills

Some of Labrador’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Labrador voted Nay

Passed 398/5 on Jan 23, 2017.

"Spoofing" occurs when a caller deliberately falsifies the information transmitted to your caller ID display to disguise their identity. Spoofing is often used as part ...

Labrador voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Labrador voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Labrador voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Labrador voted No

Labrador voted Nay

Labrador voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2018, Labrador missed 337 of 5,345 roll call votes, which is 6.3%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: