skip to main content

 
Rep. Raul Ruiz

Representative for California’s 36th District

pronounced rah-OOL // roo-EEZ

Ruiz is the representative for California’s 36th congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2013. Ruiz is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Raul Ruiz [D-CA36]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Ruiz.

Ideology–Leadership Chart

Ruiz is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Ruiz has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Nov 8, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Raul Ruiz sits on the following committees:

Enacted Legislation

Ruiz was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Ruiz sponsors bills primarily in these issue areas:

Health (34%) Armed Forces and National Security (17%) Government Operations and Politics (12%) Native Americans (11%) Labor and Employment (8%) Commerce (6%) International Affairs (6%) Public Lands and Natural Resources (6%)

Recent Bills

Some of Ruiz’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Ruiz voted Yea

Passed 233/175 on Sep 14, 2017.

Should the government be able to deport or detain immigrants who are suspected of gang membership, even if they haven’t been convicted of — or ...

Ruiz voted Yea

Failed 263/146 on Nov 16, 2015.

Ruiz voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Ruiz voted Aye

Passed 247/178 on Jun 16, 2015.

The Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2016 (IAA), H.R. 2596, was passed by the House on June 16. The IAA would authorize funding for ...

Ruiz voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Ruiz voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Ruiz voted Aye

Ruiz voted Yea

Missed Votes

From Jan 2013 to Oct 2019, Ruiz missed 99 of 4,348 roll call votes, which is 2.3%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: