skip to main content

 
Sen. Reed Smoot

Former Senator for Utah

Smoot was a senator from Utah and was a Republican. He served from 1927 to 1933.

He was previously a senator from Utah as a Republican from 1915 to 1927; and a senator from Utah as a Republican from 1903 to 1915.

Alleged misconduct & resolution

Smoot faced an allegation of Mormonism, which was indeed his religion. On Jun. 2, 1906, the Committee on Privileges and Elections recommended expulsion 7-5 solely because he was a Mormon. On Feb. 20, 1907, the Senate first decided to require a 2/3 majority for expulsion which failed 27-43, and second to unseat him, which also failed 28-42.

Jun. 2, 1906 Committee on Privileges and Elections recommended expulsion 7-5
Feb. 20, 1907 Senate first decided to require a 2/3 majority for expulsion which failed 27-43, and second to unseat him, which also failed 28-42.
Photo of Sen. Reed Smoot [R-UT, 1927-1933]

Voting Record

Missed Votes

From Dec 1903 to Mar 1933, Smoot missed 741 of 4,861 roll call votes, which is 15.2%. This is better than the median of 22.5% among the lifetime records of senators serving in Mar 1933. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: