skip to main content

 
Rep. Richard Nolan

Former Representative for Minnesota’s 8th District

pronounced RI-cherd // NOH-lin

Nolan was the representative for Minnesota’s 8th congressional district and was a Democrat. He served from 2013 to 2018.

He was previously the representative for Minnesota’s 6th congressional district as a Democrat from 1975 to 1980.

Photo of Rep. Richard Nolan [D-MN8, 2013-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Nolan.

Ideology–Leadership Chart

Nolan is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Nolan sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 94% NIAC Action: A American Civil Liberties Union: 88% League of Conservation Voters: 77% United States Chamber of Commerce: 73% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B Americans for Prosperity: 18% NumbersUSA: 18% The Club for Growth: 17% FreedomWorks: 15%

Enacted Legislation

Nolan was the primary sponsor of 19 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 19 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Nolan sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (32%) Transportation and Public Works (17%) Public Lands and Natural Resources (17%) Agriculture and Food (9%) Foreign Trade and International Finance (9%) Labor and Employment (6%) Health (6%) Social Welfare (4%)

Recent Bills

Some of Nolan’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Nolan voted Yea

Failed 230/162 on Dec 20, 2018.

Nolan voted Yea

Nolan voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Nolan voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Nolan voted No

Nolan voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Nolan voted Aye

Nolan voted Yea

Nolan voted Nay

Missed Votes

From Jan 1975 to Dec 2018, Nolan missed 912 of 7,820 roll call votes, which is 11.7%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: