skip to main content

 
Rep. Rick Allen

Representative for Georgia’s 12th District

pronounced rik // AL-un


Allen is the representative for Georgia’s 12th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 6, 2015. Allen’s current term ends on Jan 3, 2023.

Allen is among the Republican legislators who participated in President Trump’s months-long, multifarious attempted coup during the 2020 presidential election and culminating in the Jan. 6, 2021 insurrection at the Capitol. Shortly after the election, Allen joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discarded, in order to change the outcome of the election, based on lies and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. (Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.) On January 6, 2021 in the hours after the insurrection at the Capitol, Allen voted to reject the state-certified election results of Arizona and/or Pennsylvania (states narrowly won by Democrats), which could have changed the outcome of the election. These legislators have generally changed their story after their vote, claiming it was merely a protest and not intended to change the outcome of the election as they clearly sought prior to the vote. The January 6, 2021 insurrection at the Capitol disrupted Congress’s count of electors that determined the outcome of the presidential election with the goal to prevent President Joe Biden from taking office.
Photo of Rep. Rick Allen [R-GA12]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Allen is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Allen has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Nov 30, 2022. See full analysis methodology.

Committee Membership

Rick Allen sits on the following committees:

Enacted Legislation

Allen was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Allen sponsors bills primarily in these issue areas:

Labor and Employment (29%) Education (21%) Health (21%) Immigration (14%) Public Lands and Natural Resources (14%)

Recently Introduced Bills

Allen recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Allen voted Nay

Passed 360/64 on Sep 22, 2022.

Allen voted Nay

Passed 421/2 on Jul 15, 2022.

Allen voted Yea

Allen voted Yea

Passed 327/85 on Dec 21, 2020.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated Appropriations Act, 2021, a major government funding bill, which also included economic stimulus provisions due …

Allen voted Yea

Allen voted Nay

Passed 392/6 on Mar 13, 2018.

H.R. 4465 extends through 2023, the specific authority of the Bureau of Reclamation (BOR) to collect and spend certain proceeds from the sale of electricity …

Allen voted No

Passed 360/61 on Dec 8, 2016.

The WIIN (Water Infrastructure Improvements for the Nation) Act was a 277-page bill dealing with federal water policies, particularly for drought-stricken areas. It’s so complex …

Allen voted Nay

Passed 369/53 on Jul 6, 2016.

The Global Food Security Act of 2016 (Pub.L. 114–195), is a law introduced on March 24, 2015 in the 114th Congress by Representative Christopher Henry …

Allen voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Allen voted Nay

Missed Votes

From Jan 2015 to Dec 2022, Allen missed 75 of 4,420 roll call votes, which is 1.7%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: