skip to main content

 
Rep. Rob Bishop

Representative for Utah’s 1st District

pronounced rob // BISH-up

Bishop is the representative for Utah’s 1st congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 7, 2003. Bishop is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Rob Bishop [R-UT1]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Bishop.

Ideology–Leadership Chart

Bishop is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bishop has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Sep 13, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Rob Bishop sits on the following committees:

Enacted Legislation

Bishop was the primary sponsor of 14 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 14 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Bishop sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (42%) Government Operations and Politics (16%) Native Americans (9%) Animals (9%) Armed Forces and National Security (7%) Crime and Law Enforcement (7%)

Recent Bills

Some of Bishop’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Bishop voted Nay

Passed 256/164 on Jan 11, 2018.

This bill became the vehicle for passage of the FISA Amendments Reauthorization Act of 2017. The bill would extend so-called "section 702" government surveillance under ...

Bishop voted No

Bishop voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Bishop voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Bishop voted Aye

Bishop voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Bishop voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Bishop voted Yea

Bishop voted No

Missed Votes

From Jan 2003 to Sep 2019, Bishop missed 762 of 11,841 roll call votes, which is 6.4%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: