skip to main content

 
Rep. Rob Woodall

Representative for Georgia’s 7th District

pronounced rob // wod-AWL

Woodall is the representative for Georgia’s 7th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 5, 2011. Woodall is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Rob Woodall [R-GA7]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Woodall.

Ideology–Leadership Chart

Woodall is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Woodall has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 4, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Rob Woodall sits on the following committees:

Enacted Legislation

Woodall was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Woodall sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (43%) Transportation and Public Works (29%) International Affairs (29%)

Recent Bills

Some of Woodall’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Woodall voted Nay

Failed 219/186 on Jul 24, 2017.

Following the Department of Veterans Affairs scandals of 2014, a popular reform was enacted allowing veterans to bypass the VA for medical care in certain ...

Woodall voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Woodall voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Woodall voted Nay

Woodall voted Aye

Woodall voted Nay

Woodall voted Nay

Woodall voted Nay

Passed 417/2 on Feb 9, 2012.

The Stop Trading on Congressional Knowledge (STOCK) Act (Pub.L. 112–105, S. 2038, 126 Stat. 291, enacted April 4, 2012) is an Act of Congress designed ...

Woodall voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2019, Woodall missed 73 of 5,996 roll call votes, which is 1.2%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: