skip to main content

 
Rep. Robert Latta

Representative for Ohio’s 5th District

pronounced RAH-bert // LA-tuh


Latta is the representative for Ohio’s 5th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Dec 13, 2007. Latta is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

Latta is among the Republican legislators whose attempt to disenfranchise Democratic states in the 2020 presidential election was a part of the months-long attempted coup that included the January 6, 2021 insurrection at the Capitol. Shortly after the 2020 election, Latta joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discounted based on lies, conspiracy theories, and a preposterous legal argument which the Supreme Court rejected. Following the rejection of several related cases before the Supreme Court, another legislator who joined the case called for violence.
Photo of Rep. Robert Latta [R-OH5]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Latta.

Ideology–Leadership Chart

Latta is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Latta has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Nov 26, 2021. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

The Club for Growth: 82% United States Chamber of Commerce: 75% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D League of Conservation Voters: 3% Human Rights Campaign: 0% Planned Parenthood Action Fund: 0%

Committee Membership

Robert Latta sits on the following committees:

Enacted Legislation

Latta was the primary sponsor of 12 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 12 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Latta sponsors bills primarily in these issue areas:

Science, Technology, Communications (21%) Energy (21%) Health (16%) Armed Forces and National Security (13%) Taxation (9%) Environmental Protection (7%) Crime and Law Enforcement (7%) Transportation and Public Works (4%)

Recent Bills

Some of Latta’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Latta voted Nay

Latta voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of …

Latta voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Latta voted Aye

Latta voted Aye

Passed 257/167 on Jan 1, 2013.

The American Taxpayer Relief Act of 2012 (Pub.L. 112–240, H.R. 8, 126 Stat. 2313, enacted January 2, 2013) was passed by the United States Congress …

Latta voted Nay

Latta voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Latta voted Yea

Passed 310/106 on Oct 22, 2009.

Latta voted Nay

Missed Votes

From Dec 2007 to Dec 2021, Latta missed 39 of 9,070 roll call votes, which is 0.4%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: