skip to main content

 
Rep. Rodney Davis

Representative for Illinois’s 13th District

pronounced ROD-nee // DAY-viss

Davis is the representative for Illinois’s 13th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Davis is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Rodney Davis [R-IL13]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Davis.

Ideology–Leadership Chart

Davis is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Davis has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 23, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Rodney Davis sits on the following committees:

Enacted Legislation

Davis was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Davis sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (31%) Education (14%) Transportation and Public Works (14%) Social Welfare (12%) Government Operations and Politics (10%) Armed Forces and National Security (8%) Agriculture and Food (6%) Health (6%)

Recent Bills

Some of Davis’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Davis voted Yea

Passed 284/149 on Jul 25, 2019.

Davis voted Yea

Passed 242/187 on Mar 27, 2019.

Davis voted No

Passed 239/173 on Jan 10, 2018.

The Rules Committee Print includes the text of S. 140, to amend the White Mountain Apache Tribe Water Rights Quantification Act of 2010 to clarify ...

Davis voted Nay

Passed 231/193 on Feb 15, 2017.

H.J.Res. 66 disapproves and nullifies the rule issued by the Department of Labor on August 30, 2016, establishing a “safe harbor” from the Employee Retirement ...

Davis voted Nay

Passed 249/177 on Nov 17, 2015.

Davis voted Not Voting

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Davis voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Davis voted Nay

Davis voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Davis voted Aye

Missed Votes

From Jan 2013 to Jul 2019, Davis missed 117 of 4,253 roll call votes, which is 2.8%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: