skip to main content

 
Rep. Rodney Frelinghuysen

Former Representative for New Jersey’s 11th District

pronounced ROD-nee // FREE-ling-how-zun

Frelinghuysen was the representative for New Jersey’s 11th congressional district and was a Republican. He served from 1995 to 2018.

Photo of Rep. Rodney Frelinghuysen [R-NJ11, 1995-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Frelinghuysen.

Ideology–Leadership Chart

Frelinghuysen is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Frelinghuysen sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 91% Americans for Prosperity: 86% NumbersUSA: 79% FreedomWorks: 65% The Club for Growth: 55% League of Conservation Voters: 17% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D American Civil Liberties Union: 11% Human Rights Campaign: 3% NIAC Action: F

Enacted Legislation

Frelinghuysen was the primary sponsor of 16 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 16 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Frelinghuysen sponsored bills primarily in these issue areas:

Economics and Public Finance (50%) Armed Forces and National Security (23%) Emergency Management (18%) Public Lands and Natural Resources (9%)

Recent Bills

Some of Frelinghuysen’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Frelinghuysen voted Nay

Passed 369/47 on Dec 12, 2018.

See the Congressional Research Service's 122-page summary of the bill. * * * H.R. 2 amends and extends major programs for income support, food and ...

Frelinghuysen voted Nay

Failed 198/213 on May 18, 2018.

See the Congressional Research Service's 122-page summary of the bill. * * * H.R. 2 amends and extends major programs for income support, food and ...

Frelinghuysen voted No

Passed 237/189 on Oct 3, 2017.

Next week, the House will vote the Pain-Capable Unborn Child Protection Act, which would ban abortions after 20 weeks of pregnancy. It’s passed the House ...

Frelinghuysen voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Frelinghuysen voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Frelinghuysen voted Aye

Frelinghuysen voted No

Frelinghuysen voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Frelinghuysen voted Nay

Passed 341/82 on Sep 29, 2010.

Signed into law on October 13, 2010 by President Obama, the Plain Writing Act of 2010 (H.R. 946; Pub.L. 111–274) is a United States federal ...

Frelinghuysen voted No

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2018, Frelinghuysen missed 289 of 16,048 roll call votes, which is 1.8%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: