skip to main content

 
Rep. Ron Kind

Representative for Wisconsin’s 3rd District

pronounced ron // kīnd

Kind is the representative for Wisconsin’s 3rd congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 7, 1997. Kind is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Ron Kind [D-WI3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Kind.

Ideology–Leadership Chart

Kind is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Kind has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 17, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Ron Kind sits on the following committees:

Enacted Legislation

Kind was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Kind sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (37%) Health (21%) Armed Forces and National Security (8%) Animals (8%) Education (8%) Foreign Trade and International Finance (6%) Government Operations and Politics (6%) Public Lands and Natural Resources (6%)

Recent Bills

Some of Kind’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Kind voted Nay

Passed 419/6 on Jul 17, 2019.

With 369 cosponsors, it has the second-most cosponsors of any House bill in this Congress. ## Context 2010’s Affordable Care Act, more popularly called Obamacare, ...

Kind voted Nay

Passed 369/47 on Dec 12, 2018.

See the Congressional Research Service's 122-page summary of the bill. * * * H.R. 2 amends and extends major programs for income support, food and ...

Kind voted Yea

Kind voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Kind voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Kind voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Kind voted Aye

Kind voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 1997 to Oct 2019, Kind missed 484 of 15,275 roll call votes, which is 3.2%. This is worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: