skip to main content

 
Sen. Ron Wyden

Senator for Oregon

pronounced ron // WĪ-dun

Wyden is the senior senator from Oregon and is a Democrat. He has served since Jan 1, 1996. Wyden is next up for reelection in 2022.

He was previously the representative for Oregon’s 3rd congressional district as a Democrat from 1981 to 1996.

Photo of Sen. Ron Wyden [D-OR]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Wyden.

Ideology–Leadership Chart

Wyden is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the Senate positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Wyden has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Aug 1, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Ron Wyden sits on the following committees:

Enacted Legislation

Wyden was the primary sponsor of 55 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 55 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Wyden sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (23%) Public Lands and Natural Resources (22%) Health (12%) Energy (11%) Crime and Law Enforcement (10%) Armed Forces and National Security (9%) Government Operations and Politics (8%) Social Welfare (4%)

Recent Bills

Some of Wyden’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Wyden voted Nay

Wyden voted Yea

Conference Report Agreed to 83/16 on Feb 14, 2019.

This bill, in its final form, funded the parts of the federal government whose funding was to lapse on February 15, 2019. On December 22, ...

Wyden voted Nay

Bill Passed 97/2 on Mar 21, 2018.

A new bill could become the first law to apply criminal penalties to website owners due to posts of that site’s users — or so ...

Wyden voted Nay

Motion Agreed to 71/28 on Feb 9, 2018.

This bill became the vehicle for passage of funding for the federal government through March 23, 2018, to avert a government shutdown that would have ...

Wyden voted Nay

Bill Passed 72/26 on Sep 28, 2016.

The Continuing Appropriations and Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies Appropriations Act, 2017, and Zika Response and Preparedness Act (H.R. 5325) is an appropriations ...

Wyden voted Nay

Wyden voted Nay

Bill Passed 76/16 on Dec 16, 2014.

Wyden voted Yea

Joint Resolution Passed 78/22 on Sep 18, 2014.

Wyden voted Nay

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Wyden voted Nay

Missed Votes

From Feb 1996 to Aug 2019, Wyden missed 97 of 7,394 roll call votes, which is 1.3%. This is on par with the median of 1.5% among the lifetime records of senators currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: