skip to main content

 
Sen. Russell Feingold

Former Senator for Wisconsin

Feingold was a senator from Wisconsin and was a Democrat. He served from 1993 to 2010.

Photo of Sen. Russell Feingold [D-WI, 1993-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Feingold is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Feingold sponsored and cosponsored from Jan 24, 2005 to Dec 22, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Feingold was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 8 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Feingold sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (22%) Economics and Public Finance (15%) International Affairs (15%) Armed Forces and National Security (12%) Health (10%) Law (9%) Science, Technology, Communications (9%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (8%)

Recent Bills

Some of Feingold’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Feingold voted Nay

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Feingold voted Nay

Conference Report Agreed to 60/39 on Jul 15, 2010.

The Dodd–Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act (Pub.L. 111–203, H.R. 4173, commonly referred to as Dodd–Frank) was signed into United States federal law ...

Feingold voted Nay

Feingold voted Nay

Feingold voted Nay

Feingold voted Yea

Missed Votes

From Feb 1993 to Dec 2010, Feingold missed 12 of 6,233 roll call votes, which is 0.2%. This is better than the median of 2.0% among the lifetime records of senators serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: