skip to main content

 
Sen. Samuel “Sam” Brownback

Former Senator for Kansas


Brownback was a senator from Kansas and was a Republican. He served from 1996 to 2010.

He was previously the representative for Kansas’s 2nd congressional district as a Republican from 1995 to 1996.

Photo of Sen. Samuel “Sam” Brownback [R-KS, 1996-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Brownback is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Brownback sponsored and cosponsored from Jan 24, 2005 to Dec 22, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Brownback was the primary sponsor of 10 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 10 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Brownback sponsored bills primarily in these issue areas:

Foreign Trade and International Finance (37%) Government Operations and Politics (15%) International Affairs (9%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (9%) Armed Forces and National Security (8%) Science, Technology, Communications (8%) Law (8%) Health (8%)

Recent Bills

Some of Brownback’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Brownback voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Brownback voted Yea

Brownback voted Yea

Brownback voted Yea

Brownback voted Nay

Brownback voted Nay

Veto Overridden 79/14 on Nov 8, 2007.

Brownback voted Nay

Brownback voted Yea

Missed Votes

From Jan 1997 to Dec 2010, Brownback missed 248 of 4,590 roll call votes, which is 5.4%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of senators serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: