skip to main content

 
Rep. Sara Jacobs

Representative for California’s 53rd District


Jacobs is the representative for California’s 53rd congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 3, 2021. Jacobs is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

Jacobs has cosponsored 2 bills introduced in the current Congress by Republican legislators who fomented the terrorist attack on the Capitol on January 6, 2021 by calling for entire states to be disenfranchised in the 2020 presidential election.
Photo of Rep. Sara Jacobs [D-CA53]

Committee Membership

Sara Jacobs sits on the following committees:

Voting Record

Key Votes

Missed Votes

From Jan 2021 to Jun 2021, Jacobs missed 1 of 174 roll call votes, which is 0.6%. This is better than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: