skip to main content

 
Sen. Saxby Chambliss

Former Senator for Georgia

Chambliss was a senator from Georgia and was a Republican. He served from 2003 to 2014.

He was previously the representative for Georgia’s 8th congressional district as a Republican from 1995 to 2002.

Photo of Sen. Saxby Chambliss [R-GA, 2003-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Chambliss.

Ideology–Leadership Chart

Chambliss is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Chambliss sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 12, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Chambliss was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Chambliss sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (14%) Finance and Financial Sector (14%) Public Lands and Natural Resources (14%) Immigration (14%) Water Resources Development (14%) Health (14%) Taxation (14%)

Recent Bills

Some of Chambliss’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Chambliss voted Not Voting

Bill Passed 76/16 on Dec 16, 2014.

Chambliss voted Yea

Joint Resolution Passed 78/22 on Sep 18, 2014.

Chambliss voted Yea

Bill Passed 64/35 on Mar 31, 2014.

Section 212 of this bill pushed back the deadline to implement the ICD-10 code set to October 1, 2015. The Cutting Costly Codes Act of ...

Chambliss voted Yea

Chambliss voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Chambliss voted Yea

Chambliss voted Yea

Veto Overridden 70/26 on Jul 15, 2008.

The Medicare Improvements for Patients and Providers Act of 2008 ("MIPPA"), is a 2008 statute of United States Federal legislation which amends the Social Security ...

Chambliss voted Nay

Missed Votes

From Jan 2003 to Dec 2014, Chambliss missed 174 of 3,816 roll call votes, which is 4.6%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of senators serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: