skip to main content

 
Rep. Scott Perry

Representative for Pennsylvania’s 10th District

pronounced skot // PE-ree


Perry is the representative for Pennsylvania’s 10th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2019. Perry is next up for reelection in 2022 and serves until Jan 3, 2023.

He was previously the representative for Pennsylvania’s 4th congressional district as a Republican from 2013 to 2018.

Perry is among the Republican legislators who, by calling for entire states to be disenfranchised in the 2020 presidential election, fomented the terrorist attack on the Capitol on January 6, 2021 that aimed to prevent the determination of the next president of the United States. Shortly after the 2020 election, Perry joined a case before the Supreme Court calling for all the votes for president in Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin — states that were narrowly won by Democrats — to be discounted, claiming that some voters there followed procedures set by the wrong state officials. The case amplified lies and conspiracy theories that fueled the movement that led to the attack on the Capitol. The Supreme Court rejected the case. Following the rejection of several cases before the Supreme Court, one legislator called for violence. On January 6, 2021 in the hours after the attack on the Capitol, Perry voted for the exclusion of Arizona and/or Pennsylvania — states narrowly won by Democrats — from the count of Electoral College votes that determined the next President of the United States.
Photo of Rep. Scott Perry [R-PA10]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Perry.

Ideology–Leadership Chart

Perry is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Perry has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Jun 11, 2021. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

The Club for Growth: 90% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B+ United States Chamber of Commerce: 75% League of Conservation Voters: 3% Human Rights Campaign: 0% Planned Parenthood Action Fund: 0%

Committee Membership

Scott Perry sits on the following committees:

Enacted Legislation

Perry was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Perry sponsors bills primarily in these issue areas:

International Affairs (28%) Crime and Law Enforcement (20%) Economics and Public Finance (9%) Emergency Management (9%) Environmental Protection (9%) Transportation and Public Works (9%) Education (9%) Immigration (9%)

Recent Bills

Some of Perry’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Perry voted Nay

Passed 327/85 on Dec 21, 2020.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated Appropriations Act, 2021, a major government funding bill, which also included economic stimulus provisions due ...

Perry voted Nay

Perry voted Nay

Perry voted Nay

Passed 409/8 on Jul 12, 2016.

The last bill President Obama signed was H.R. 39 in the 115th Congress, a successor to this bill, the Tested Ability to Leverage Exceptional National ...

Perry voted Nay

Perry voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Perry voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Perry voted No

Missed Votes

From Jan 2013 to May 2021, Perry missed 68 of 4,849 roll call votes, which is 1.4%. This is on par with the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: