skip to main content

 
Rep. Scott Tipton

Representative for Colorado’s 3rd District

pronounced skot // TIP-tun

Tipton is the representative for Colorado’s 3rd congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 5, 2011. Tipton is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Scott Tipton [R-CO3]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Tipton.

Ideology–Leadership Chart

Tipton is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Tipton has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Oct 18, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Scott Tipton sits on the following committees:

Enacted Legislation

Tipton was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Tipton sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (39%) Finance and Financial Sector (19%) Armed Forces and National Security (16%) Energy (9%) Government Operations and Politics (6%)

Recent Bills

Some of Tipton’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Tipton voted Yea

Passed 295/114 on Sep 9, 2019.

Tipton voted Yea

Passed 248/177 on Feb 13, 2019.

A recently House-passed bill, which seems likely to pass in the Senate, could mark President Trump's first veto in office. ## Context Yemen has been ...

Tipton voted Nay

Passed 229/177 on May 19, 2017.

H.R. 1039 amends the federal criminal code to authorize a probation officer to arrest a person, without warrant, if there is probable cause to believe ...

Tipton voted No

Tipton voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Tipton voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Tipton voted Nay

Tipton voted Aye

Tipton voted Nay

Passed 330/93 on May 9, 2012.

The Export–Import Bank Reauthorization Act of 2012 amended the Export–Import Bank Act of 1945 to extend the termination of functions of the Export–Import Bank of ...

Tipton voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Oct 2019, Tipton missed 77 of 5,912 roll call votes, which is 1.3%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: