skip to main content

 
Rep. Sean Duffy

Former Representative for Wisconsin’s 7th District

pronounced shawn // DUH-fee

Duffy was the representative for Wisconsin’s 7th congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2019.

Photo of Rep. Sean Duffy [R-WI7, 2011-2019]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Duffy.

Ideology–Leadership Chart

Duffy is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Duffy has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 11, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Enacted Legislation

Duffy was the primary sponsor of 7 bills that were enacted:

View All »

Does 7 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Duffy sponsored bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (42%) Health (19%) Armed Forces and National Security (8%) Government Operations and Politics (8%) International Affairs (7%)

Recent Bills

Some of Duffy’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Duffy voted Nay

Duffy voted Nay

Passed 358/36 on Dec 20, 2018.

This bill became the vehicle for passage of the FIRST Step Act, the Senate's criminal justice reform bill. The text of this bill was replaced ...

Duffy voted Nay

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion ...

Duffy voted No

Duffy voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Duffy voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Duffy voted Aye

Duffy voted Nay

Duffy voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Sep 2019, Duffy missed 241 of 5,885 roll call votes, which is 4.1%. This is worse than the median of 2.2% among the lifetime records of representatives serving in Sep 2019. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: