skip to main content

 
Rep. Shontel Brown

Representative for Ohio’s 11th District


Brown is the representative for Ohio’s 11th congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Nov 4, 2021. Brown’s current term ends on Jan 3, 2023.

Bills Sponsored

Issue Areas

Brown sponsors bills primarily in these issue areas:

Agriculture and Food (50%) Government Operations and Politics (50%)

Recently Introduced Bills

Brown recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Brown voted Yea

Brown voted Yea

Passed 360/64 on Sep 22, 2022.

Brown voted Yea

Brown voted Yea

Passed 361/69 on Mar 9, 2022.

Missed Votes

From Nov 2021 to Dec 2022, Brown missed 0 of 573 roll call votes, which is 0.0%. This is better than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: