skip to main content

 
Rep. Stevan “Steve” Pearce

Former Representative for New Mexico’s 2nd District

pronounced STEEV-un // peers

Pearce was the representative for New Mexico’s 2nd congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2018.

He was previously the representative for New Mexico’s 2nd congressional district as a Republican from 2003 to 2008.

Photo of Rep. Stevan “Steve” Pearce [R-NM2, 2011-2018]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Pearce.

Ideology–Leadership Chart

Pearce is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Pearce sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

FreedomWorks: 80% Americans for Prosperity: 78% United States Chamber of Commerce: 78% The Club for Growth: 65% NumbersUSA: 43% NIAC Action: D The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D American Civil Liberties Union: 15% Human Rights Campaign: 0% League of Conservation Voters: 0%

Enacted Legislation

Pearce was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Pearce sponsored bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (24%) Native Americans (18%) Armed Forces and National Security (18%) Finance and Financial Sector (13%) International Affairs (11%) Environmental Protection (8%) Energy (8%)

Recent Bills

Some of Pearce’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Pearce voted No

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Pearce voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Pearce voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Pearce voted Aye

Pearce voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Pearce voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Pearce voted Yea

Passed 293/109 on Sep 18, 2008.

Missed Votes

From Jan 2003 to Dec 2018, Pearce missed 329 of 9,656 roll call votes, which is 3.4%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2018. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: