skip to main content

 
Rep. Steve Chabot

Representative for Ohio’s 1st District

pronounced steev // SHA-but

Chabot is the representative for Ohio’s 1st congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 5, 2011. Chabot is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Ohio’s 1st congressional district as a Republican from 1995 to 2008.

Photo of Rep. Steve Chabot [R-OH1]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Chabot.

Ideology–Leadership Chart

Chabot is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Chabot has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Nov 20, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Steve Chabot sits on the following committees:

Enacted Legislation

Chabot was the primary sponsor of 16 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 16 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Chabot sponsors bills primarily in these issue areas:

Commerce (37%) International Affairs (18%) Law (11%) Foreign Trade and International Finance (9%) Crime and Law Enforcement (8%) Taxation (8%) Education (5%) Government Operations and Politics (5%)

Recent Bills

Some of Chabot’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Chabot voted Nay

Passed 361/61 on Sep 26, 2018.

H.R. 6157 provides $674.6 billion in total discretionary budget authority for the Department of Defense for fiscal year (FY) 2019. The bill provides $606.5 billion ...

Chabot voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Chabot voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Chabot voted No

Chabot voted No

Chabot voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Chabot voted Aye

Passed 304/118 on May 21, 2008.

Chabot voted Yea

Chabot voted Aye

Missed Votes

From Jan 1995 to Nov 2019, Chabot missed 79 of 15,035 roll call votes, which is 0.5%. This is better than the median of 2.2% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: