skip to main content

 
Rep. Steve Stivers

Former Representative for Ohio’s 15th District

pronounced steev // STĪ-verz


Stivers was the representative for Ohio’s 15th congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2021.

Stivers has cosponsored 26 bills introduced in the current Congress by Republican legislators who fomented the terrorist attack on the Capitol on January 6, 2021 by calling for entire states to be disenfranchised in the 2020 presidential election.
Photo of Rep. Steve Stivers [R-OH15, 2011-2021]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2020 Report Card for Stivers.

Ideology–Leadership Chart

Stivers is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Stivers has sponsored and cosponsored from Jan 3, 2017 to Jun 17, 2021. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 90% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B- The Club for Growth: 51% Human Rights Campaign: 28% League of Conservation Voters: 7% Planned Parenthood Action Fund: 0%

Enacted Legislation

Stivers was the primary sponsor of 5 bills that were enacted:

View All »

Does 5 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Stivers sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (25%) Armed Forces and National Security (22%) Housing and Community Development (22%) Finance and Financial Sector (11%) Health (8%) International Affairs (6%) Commerce (6%)

Recent Bills

Some of Stivers’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Stivers voted Aye

Passed 260/165 on Dec 11, 2019.

Stivers voted Aye

Passed 272/158 on Jul 25, 2019.

Stivers voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Stivers voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Stivers voted Aye

Stivers voted Not Voting

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to May 2021, Stivers missed 432 of 6,442 roll call votes, which is 6.7%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives serving in May 2021. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: