skip to main content

 
Rep. Steve Stockman

Former Representative for Texas’s 36th District

Stockman was the representative for Texas’s 36th congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2014.

He was previously the representative for Texas’s 9th congressional district as a Republican from 1995 to 1996.

Misconduct

Stockman was convicted of fraud in 2018 related to personal and other improper use of campaign funds. In 2014 the House began an investigation into conspiring to accept contributions to his congressional campaign committee from individuals who were employed by his congressional office. Stockman lost the 2014 Senate primary and did not win re-election to his House seat.

Mar. 13, 2014 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegation
Jun. 11, 2014 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and the member's response.
2014 Stockman lost the Senate primary and did not win reelection to his House seat.
Jan. 2, 2015 House Committee on Ethics reported that the end of the member's term ended the committee's jurisdiction.
Apr. 12, 2018 Convicted of 23 felonies.
Photo of Rep. Steve Stockman [R-TX36, 2013-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Stockman.

Ideology–Leadership Chart

Stockman is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Stockman sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Stockman was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Stockman sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (23%) Government Operations and Politics (21%) International Affairs (21%) Finance and Financial Sector (9%) Crime and Law Enforcement (9%) Armed Forces and National Security (7%) Transportation and Public Works (5%) Energy (5%)

Recent Bills

Some of Stockman’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Stockman’s Vote Vote Description
Not Voting H.R. 83 (113th): Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015
Dec 11, 2014. Passed 219/206.
This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December 11, 2014 and by the Senate on December 13, 2014. The bill was originally introduced on January 3, 2013 by ...
Nay H.R. 4681 (113th): Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2015
Dec 10, 2014. Passed 325/100.
No H.J.Res. 124 (113th): Continuing Appropriations Resolution, 2015
Sep 17, 2014. Passed 319/108.
Not Voting S. 1603 (113th): Gun Lake Trust Land Reaffirmation Act
Sep 16, 2014. Passed 359/64.
No H.R. 1947 (113th): Federal Agriculture Reform and Risk Management Act of 2013
Jun 20, 2013. Failed 195/234.

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2014, Stockman missed 149 of 2,544 roll call votes, which is 5.9%. This is much worse than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: