skip to main content

 
Rep. Susan Davis

Representative for California’s 53rd District

pronounced SOO-zun // DAY-viss

Davis is the representative for California’s 53rd congressional district (view map) and is a Democrat. She has served since Jan 7, 2003. Davis is next up for reelection in 2020.

She was previously the representative for California’s 49th congressional district as a Democrat from 2001 to 2002.

Photo of Rep. Susan Davis [D-CA53]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Davis.

Ideology–Leadership Chart

Davis is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Davis has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 17, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Susan Davis sits on the following committees:

Enacted Legislation

Davis was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Davis sponsors bills primarily in these issue areas:

Education (46%) Government Operations and Politics (19%) Law (9%) Private Legislation (7%) Agriculture and Food (7%)

Recent Bills

Some of Davis’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Davis voted Yea

Passed 297/121 on Apr 11, 2018.

H.R. 4061 amends the Dodd-Frank Act to require the Financial Stability Oversight Council (FSOC), when determining whether to subject a U.S. or a foreign nonbank ...

Davis voted Nay

Passed 378/48 on Apr 26, 2017.

This bill would change the appointment process for the head of the U.S. Copyright Office, known as the Register of Copyrights. Currently the Register of ...

Davis voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Davis voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Davis voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Davis voted Aye

Davis voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Davis voted Yea

Failed 141/149 on May 15, 2008.

The Post-9/11 Veterans Educational Assistance Act of 2008 is Title V of the Supplemental Appropriations Act of 2008, Pub.L. 110–252, H.R. 2642, an Act of ...

Davis voted No

Passed 220/175 on Sep 7, 2007.

Davis voted Aye

Passed 280/142 on May 24, 2007.

The U.S. Troop Readiness, Veterans' Care, Katrina Recovery, and Iraq Accountability Appropriations Act, 2007, (Pub.L. 110–28, 121 Stat. 112, enacted May 25, 2007), is an ...

Missed Votes

From Jan 2001 to Jul 2019, Davis missed 200 of 12,803 roll call votes, which is 1.6%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: