skip to main content

 
Rep. Thaddeus “Thad” McCotter

Former Representative for Michigan’s 11th District

McCotter was the representative for Michigan’s 11th congressional district and was a Republican. He served from 2003 to 2012.

Photo of Rep. Thaddeus “Thad” McCotter [R-MI11, 2003-2012]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

McCotter is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2013 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McCotter sponsored and cosponsored from Jan 4, 2007 to Jan 1, 2013. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

McCotter was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McCotter sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (22%) International Affairs (21%) Government Operations and Politics (19%) Health (10%) Economics and Public Finance (9%) Armed Forces and National Security (7%) Crime and Law Enforcement (7%) Foreign Trade and International Finance (5%)

Recent Bills

Some of McCotter’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

McCotter voted Aye

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

McCotter voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

McCotter voted No

McCotter voted Yea

McCotter voted Yea

McCotter voted Yea

Missed Votes

From Jan 2003 to Jun 2012, McCotter missed 160 of 7,364 roll call votes, which is 2.2%. This is on par with the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Jun 2012. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: