skip to main content

 
Rep. Theodore Deutch

Representative for Florida’s 22nd District

pronounced THEE-uh-dohr // doych

Deutch is the representative for Florida’s 22nd congressional district (view map) and is a Democrat. He has served since Jan 3, 2017. Deutch is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Florida’s 21st congressional district as a Democrat from 2013 to 2016; and the representative for Florida’s 19th congressional district as a Democrat from 2010 to 2012.

Photo of Rep. Theodore Deutch [D-FL22]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Deutch.

Ideology–Leadership Chart

Deutch is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Deutch has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 6, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Theodore Deutch sits on the following committees:

Enacted Legislation

Deutch was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Deutch sponsors bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (38%) International Affairs (21%) Government Operations and Politics (13%) Education (7%) Taxation (7%) Commerce (6%)

Recent Bills

Some of Deutch’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Deutch voted Yea

Passed 252/167 on Dec 14, 2017.

H.R. 4324 would require the Department of the Treasury to submit a report to Congress regarding financial transactions authorized in connection with commercial passenger aircraft ...

Deutch voted Yea

Passed 249/177 on Nov 17, 2015.

Deutch voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Deutch voted No

Deutch voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Deutch voted Aye

Deutch voted Aye

Passed 254/166 on Oct 29, 2013.

Deutch voted No

Deutch voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Apr 2010 to Dec 2019, Deutch missed 332 of 6,461 roll call votes, which is 5.1%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: