skip to main content

 
Rep. Tim Griffin

Former Representative for Arkansas’s 2nd District


Griffin was the representative for Arkansas’s 2nd congressional district and was a Republican. He served from 2011 to 2014.

Photo of Rep. Tim Griffin [R-AR2, 2011-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Griffin.

Ideology–Leadership Chart

Griffin is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Griffin sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Griffin was the primary sponsor of 2 bills that were enacted:

View All »

Does 2 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Griffin sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (31%) Government Operations and Politics (26%) Health (11%) Taxation (11%) Labor and Employment (9%) Finance and Financial Sector (6%) Science, Technology, Communications (6%)

Recently Introduced Bills

Griffin recently introduced the following legislation:

View All » | View Cosponsors »

Most legislation has no activity after being introduced.

Voting Record

Key Votes

Griffin voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December …

Griffin voted Aye

Griffin voted Yea

Passed 285/144 on Oct 16, 2013.

This was the "vehicle" for passage of the bill that ended the government shutdown and raised the debt ceiling. This bill was introduced regarding an …

Griffin voted Aye

Griffin voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack …

Missed Votes

From Jan 2011 to Dec 2014, Griffin missed 43 of 2,810 roll call votes, which is 1.5%. This is better than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: