skip to main content

 
Sen. Tim Johnson

Former Senator for South Dakota

Johnson was a senator from South Dakota and was a Democrat. He served from 1997 to 2014.

He was previously the representative for South Dakota’s at-large district as a Democrat from 1993 to 1996; and the representative for South Dakota’s 1st congressional district as a Democrat from 1987 to 1992.

Photo of Sen. Tim Johnson [D-SD, 1997-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Johnson.

Ideology–Leadership Chart

Johnson is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the Senate in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Johnson sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 12, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Johnson was the primary sponsor of 27 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 27 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Johnson sponsored bills primarily in these issue areas:

Health (31%) Finance and Financial Sector (14%) Public Lands and Natural Resources (11%) Taxation (11%) Armed Forces and National Security (11%) Government Operations and Politics (8%) International Affairs (8%) Water Resources Development (6%)

Recent Bills

Some of Johnson’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Johnson voted Yea

Bill Passed 76/16 on Dec 16, 2014.

Johnson voted Yea

Joint Resolution Passed 78/22 on Sep 18, 2014.

Johnson voted Nay

Johnson voted Yea

Motion Agreed to 81/19 on Dec 15, 2010.

The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 (Pub.L. 111–312, H.R. 4853, 124 Stat. 3296, enacted December 17, 2010), also known ...

Johnson voted Nay

Bill Passed 90/5 on May 19, 2009.

The Credit Card Accountability Responsibility and Disclosure (CARD) Act of 2009 is a federal statute passed by the United States Congress and signed by U.S. ...

Johnson voted Nay

Bill Passed 74/25 on Oct 1, 2008.

This bill became the vehicle for passage of economic stimulus relief during the 2008 financial crisis as well as other unrelated provisions. It was the ...

Johnson voted Not Voting

Missed Votes

From Jan 1997 to Dec 2014, Johnson missed 402 of 5,733 roll call votes, which is 7.0%. This is much worse than the median of 2.1% among the lifetime records of senators serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: