skip to main content

 
Sen. Tim Scott

Senator for South Carolina

pronounced tim // skot

Scott is the junior senator from South Carolina and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Scott is next up for reelection in 2022.

He was previously the representative for South Carolina’s 1st congressional district as a Republican from 2011 to 2012.

Photo of Sen. Tim Scott [R-SC]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Scott.

Ideology–Leadership Chart

Scott is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the Senate positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Scott has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Nov 13, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Tim Scott sits on the following committees:

Enacted Legislation

Scott was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Scott sponsors bills primarily in these issue areas:

Finance and Financial Sector (21%) Education (21%) Taxation (19%) Health (19%) Crime and Law Enforcement (9%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (5%) Labor and Employment (3%) Public Lands and Natural Resources (3%)

Recent Bills

Some of Scott’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Scott voted Nay

Scott voted No

Scott voted Aye

Scott voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Scott voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2013 to Nov 2019, Scott missed 35 of 2,114 roll call votes, which is 1.7%. This is on par with the median of 1.5% among the lifetime records of senators currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: