skip to main content

 
Rep. Tim Walberg

Representative for Michigan’s 7th District

pronounced tim // WAWL-berg

Walberg is the representative for Michigan’s 7th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 5, 2011. Walberg is next up for reelection in 2020.

He was previously the representative for Michigan’s 7th congressional district as a Republican from 2007 to 2008.

Photo of Rep. Tim Walberg [R-MI7]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Walberg.

Ideology–Leadership Chart

Walberg is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Walberg has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 6, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Tim Walberg sits on the following committees:

Enacted Legislation

Walberg was the primary sponsor of 8 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 8 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Walberg sponsors bills primarily in these issue areas:

Labor and Employment (24%) Government Operations and Politics (22%) Crime and Law Enforcement (17%) Health (12%) Energy (7%) Civil Rights and Liberties, Minority Issues (7%) Taxation (5%) Education (5%)

Recent Bills

Some of Walberg’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Walberg voted Yea

Passed 286/138 on Jun 25, 2015.

This vote was on extending a trade agreement with sub-Saharan African partners and Trade Adjustment Assistance (TAA). TAA was added to the bill after the ...

Walberg voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Walberg voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Walberg voted Aye

Walberg voted No

Walberg voted No

Passed 215/195 on Apr 27, 2012.

Walberg voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Walberg voted No

Walberg voted Yea

Missed Votes

From Jan 2007 to Dec 2019, Walberg missed 86 of 7,877 roll call votes, which is 1.1%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: