skip to main content

 
Rep. Timothy Bishop

Former Representative for New York’s 1st District

Bishop was the representative for New York’s 1st congressional district and was a Democrat. He served from 2003 to 2014.

Alleged misconduct & resolution

In 2013 Bishop was investigated for soliciting campaign contributions in exchange for constituent services in 2012. The House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and the member's response.. Representative Bishop lost the 2014 election.

Jun. 13, 2013 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Ethics further review the allegation
Sep. 11, 2013 House Committee on Ethics published the Office of Congressional Ethics Report and Findings and the member's response.
Nov. 4, 2014 Bishop lost reelection.
Jan. 2, 2015 House Committee on Ethics reported that the end of the member's term ended the committee's jurisdiction.
Photo of Rep. Timothy Bishop [D-NY1, 2003-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Bishop.

Ideology–Leadership Chart

Bishop is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Bishop sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Bishop was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Bishop sponsored bills primarily in these issue areas:

Education (22%) Public Lands and Natural Resources (17%) Taxation (17%) Armed Forces and National Security (15%) Transportation and Public Works (9%) Government Operations and Politics (9%) Commerce (6%) Environmental Protection (6%)

Recent Bills

Some of Bishop’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Bishop voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Bishop voted Aye

Bishop voted No

Bishop voted No

Bishop voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2003 to Dec 2014, Bishop missed 198 of 8,776 roll call votes, which is 2.3%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: