skip to main content

 
Rep. Todd Tiahrt

Former Representative for Kansas’s 4th District

Tiahrt was the representative for Kansas’s 4th congressional district and was a Republican. He served from 1995 to 2010.

Alleged misconduct & resolution

In 2009 Tiahrt was investigated for soliciting campaign contributions in exchange for legislative outcomes. The House Committee on Standards of Official Conduct dismissed the charges. In 2010, Representative Tiahrt ran for the Senate and lost.

Dec. 2, 2009 House Office of Congressional Ethics recommended that the Committee on Standards of Official Conduct further review the allegations
Feb. 26, 2010 House Committee on Standards of Official Conduct dismissed the charges
2010 Tiahrt ran for the Senate and lost.
Photo of Rep. Todd Tiahrt [R-KS4, 1995-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Tiahrt is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Tiahrt sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Tiahrt was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Tiahrt sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (20%) Government Operations and Politics (19%) Taxation (15%) Law (12%) Economics and Public Finance (12%) Crime and Law Enforcement (8%) Finance and Financial Sector (7%) Commerce (7%)

Recent Bills

Some of Tiahrt’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Tiahrt voted Nay

Passed 386/33 on Mar 17, 2010.

Signed into law on October 13, 2010 by President Obama, the Plain Writing Act of 2010 (H.R. 946; Pub.L. 111–274) is a United States federal ...

Tiahrt voted Nay

Tiahrt voted Nay

Passed 240/179 on Jun 3, 2009.

Tiahrt voted Nay

Tiahrt voted Nay

Passed 394/13 on Mar 3, 2009.

The Omnibus Public Land Management Act of 2009 (Pub.L. 111–11, H.R. 146) is a law passed in the 111th United States Congress and signed into ...

Tiahrt voted Nay

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2010, Tiahrt missed 425 of 10,703 roll call votes, which is 4.0%. This is on par with the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: