skip to main content

 
Rep. Tom Cole

Representative for Oklahoma’s 4th District

pronounced tom // kohl

Cole is the representative for Oklahoma’s 4th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 7, 2003. Cole is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Tom Cole [R-OK4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Cole.

Ideology–Leadership Chart

Cole is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Cole has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Jul 19, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Tom Cole sits on the following committees:

Enacted Legislation

Cole was the primary sponsor of 9 bills that were enacted. The most recent include:

View All »

Does 9 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Cole sponsors bills primarily in these issue areas:

Native Americans (36%) Economics and Public Finance (14%) Taxation (11%) Public Lands and Natural Resources (11%) International Affairs (7%) Armed Forces and National Security (7%) Social Welfare (7%) Health (7%)

Recent Bills

Some of Cole’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Cole voted Nay

Cole voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Cole voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Cole voted Aye

Cole voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Cole voted Yea

Cole voted Yea

Cole voted Yea

Passed 321/105 on Mar 18, 2009.

The Edward M. Kennedy Serve America Act or Serve America Act (H.R. 1388, Public Law 111-13) was introduced in the United States House of Representatives ...

Missed Votes

From Jan 2003 to Jul 2019, Cole missed 273 of 11,807 roll call votes, which is 2.3%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: