skip to main content

 
Rep. Tom Latham

Former Representative for Iowa’s 3rd District

Latham was the representative for Iowa’s 3rd congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2014.

He was previously the representative for Iowa’s 4th congressional district as a Republican from 2003 to 2012; and the representative for Iowa’s 5th congressional district as a Republican from 1995 to 2002.

Photo of Rep. Tom Latham [R-IA3, 2013-2014]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2014 Report Card for Latham.

Ideology–Leadership Chart

Latham is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2014 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Latham sponsored and cosponsored from Jan 6, 2009 to Dec 11, 2014. See full analysis methodology.

Enacted Legislation

Latham was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Latham sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (17%) Economics and Public Finance (17%) Taxation (17%) Health (14%) Government Operations and Politics (10%) Foreign Trade and International Finance (10%) Agriculture and Food (7%) Public Lands and Natural Resources (7%)

Recent Bills

Some of Latham’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Latham voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Latham voted Aye

Latham voted Aye

Latham voted No

Passed 269/161 on Aug 1, 2011.

The Budget Control Act of 2011 (Pub.L. 112–25, S. 365, 125 Stat. 240, enacted August 2, 2011) is a federal statute enacted by the 112th ...

Latham voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Latham voted Aye

Latham voted Yea

Latham voted Yea

Missed Votes

From Jan 1995 to Dec 2014, Latham missed 125 of 13,513 roll call votes, which is 0.9%. This is better than the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2014. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: