skip to main content

 
Rep. Tom Marino

Former Representative for Pennsylvania’s 12th District

pronounced tom // muh-REE-noh

Marino was the representative for Pennsylvania’s 12th congressional district and was a Republican. He served from 2019 to 2019.

He was previously the representative for Pennsylvania’s 10th congressional district as a Republican from 2011 to 2018.

Photo of Rep. Tom Marino [R-PA12, 2019-2019]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Marino.

Ideology–Leadership Chart

Marino is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Marino sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

United States Chamber of Commerce: 92% NumbersUSA: 86% Americans for Prosperity: 79% FreedomWorks: 53% The Club for Growth: 47% NIAC Action: D The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: D League of Conservation Voters: 6% American Civil Liberties Union: 3% Human Rights Campaign: 0%

Enacted Legislation

Marino was the primary sponsor of 4 bills that were enacted:

View All »

Does 4 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Marino sponsored bills primarily in these issue areas:

Crime and Law Enforcement (30%) Government Operations and Politics (21%) Health (18%) Environmental Protection (6%) Public Lands and Natural Resources (6%) Commerce (6%) International Affairs (6%) Finance and Financial Sector (6%)

Recent Bills

Some of Marino’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Marino voted No

Passed 218/210 on Jun 28, 2017.

Health care costs are skyrocketing. Total health care spending went from 7.2 percent of GDP in 1970 to 17.8 percent in 2015. The Centers for ...

Marino voted Nay

Passed 342/85 on Sep 28, 2016.

The Continuing Appropriations and Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies Appropriations Act, 2017, and Zika Response and Preparedness Act (H.R. 5325) is an appropriations ...

Marino voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Marino voted Yea

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Marino voted Aye

Marino voted Yea

Marino voted Aye

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2011 to Jan 2019, Marino missed 334 of 5,390 roll call votes, which is 6.2%. This is much worse than the median of 2.0% among the lifetime records of representatives serving in Jan 2019. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: