skip to main content

 
Rep. Tom McClintock

Representative for California’s 4th District

pronounced tom // muh-KLIN-tawk

McClintock is the representative for California’s 4th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 6, 2009. McClintock is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Tom McClintock [R-CA4]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for McClintock.

Ideology–Leadership Chart

McClintock is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills McClintock has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 5, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Tom McClintock sits on the following committees:

Enacted Legislation

McClintock was the primary sponsor of 6 bills that were enacted:

View All »

Does 6 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

McClintock sponsors bills primarily in these issue areas:

Public Lands and Natural Resources (40%) Economics and Public Finance (20%) Water Resources Development (15%) Environmental Protection (15%) International Affairs (10%)

Recent Bills

Some of McClintock’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

McClintock voted Nay

Passed 398/1 on Jun 23, 2015.

The TSCA Modernization Act of 2015 would amend the Toxic Substances Control Act to expand the ability of the Environmental Protection Agency to evaluate and ...

McClintock voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

McClintock voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

McClintock voted No

McClintock voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Missed Votes

From Jan 2009 to Dec 2019, McClintock missed 47 of 7,654 roll call votes, which is 0.6%. This is better than the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: