skip to main content

 
Rep. Tom Rice

Representative for South Carolina’s 7th District

pronounced tom // rīss

Rice is the representative for South Carolina’s 7th congressional district (view map) and is a Republican. He has served since Jan 3, 2013. Rice is next up for reelection in 2020.

Photo of Rep. Tom Rice [R-SC7]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2018 Report Card for Rice.

Ideology–Leadership Chart

Rice is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot is a member of the House of Representatives positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Rice has sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Nov 8, 2019. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Committee Membership

Tom Rice sits on the following committees:

Enacted Legislation

Rice was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Rice sponsors bills primarily in these issue areas:

Taxation (48%) Armed Forces and National Security (12%) Health (12%) Environmental Protection (12%) Crime and Law Enforcement (8%) Economics and Public Finance (8%)

Recent Bills

Some of Rice’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Rice voted Nay

Passed 392/6 on Mar 13, 2018.

H.R. 4465 extends through 2023, the specific authority of the Bureau of Reclamation (BOR) to collect and spend certain proceeds from the sale of electricity ...

Rice voted Nay

Failed 229/158 on May 23, 2016.

Rice voted No

Rice voted Aye

Passed 218/208 on Jun 18, 2015.

This vote made H.R. 2146 the vehicle for passage of Trade Promotion Authority (TPA) for the Trans-Pacific Partnership (TPP) trade deal currently being negotiated. H.R. ...

Rice voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Rice voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Rice voted Aye

Rice voted Nay

Missed Votes

From Jan 2013 to Nov 2019, Rice missed 76 of 4,350 roll call votes, which is 1.7%. This is on par with the median of 2.1% among the lifetime records of representatives currently serving. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: