skip to main content

 
Rep. Travis Childers

Former Representative for Mississippi’s 1st District

Childers was the representative for Mississippi’s 1st congressional district and was a Democrat. He served from 2008 to 2010.

Photo of Rep. Travis Childers [D-MS1, 2008-2010]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Childers is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2010 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Childers sponsored and cosponsored from Jan 4, 2005 to Dec 21, 2010. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Childers sponsored bills primarily in these issue areas:

Taxation (42%) Crime and Law Enforcement (25%) Education (17%) Public Lands and Natural Resources (17%)

Recent Bills

Some of Childers’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Missed Votes

From May 2008 to Dec 2010, Childers missed 45 of 2,014 roll call votes, which is 2.2%. This is better than the median of 3.1% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2010. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: