skip to main content

 
Rep. Trent Franks

Former Representative for Arizona’s 8th District

pronounced chrent // franks

Franks was the representative for Arizona’s 8th congressional district and was a Republican. He served from 2013 to 2017.

He was previously the representative for Arizona’s 2nd congressional district as a Republican from 2003 to 2012.

Alleged misconduct & resolution

In 2017, Franks resigned due to reports that he had asked staff members to carry his surrogate child and had offered one staffer $5 million dollars to impregnate her via intercourse.

Dec. 7, 2017 House Committee on Ethics opened an investigation
Dec. 9, 2017 Resigned.
Photo of Rep. Trent Franks [R-AZ8, 2013-2017]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Franks is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2018 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Franks sponsored and cosponsored from Jan 3, 2013 to Dec 21, 2018. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

The Club for Growth: 85% FreedomWorks: 80% NIAC Action: D

Enacted Legislation

Franks was the primary sponsor of 1 bill that was enacted:

View All »

Does 1 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Franks sponsored bills primarily in these issue areas:

International Affairs (39%) Crime and Law Enforcement (26%) Families (9%) Health (7%) Immigration (7%)

Recent Bills

Some of Franks’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Franks voted Yea

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Franks voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Franks voted No

Franks voted Nay

Franks voted No

Franks voted No

Passed 304/117 on Jun 23, 2011.

The Leahy–Smith America Invents Act (AIA) is a United States federal statute that was passed by Congress and was signed into law by President Barack ...

Franks voted Nay

Missed Votes

From Jan 2003 to Dec 2017, Franks missed 242 of 10,772 roll call votes, which is 2.2%. This is on par with the median of 2.5% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2017. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: