skip to main content

 
Rep. Tulsi Gabbard

Former Representative for Hawaii’s 2nd District

pronounced TUL-see // GA-berd


Gabbard was the representative for Hawaii’s 2nd congressional district and was a Democrat. She served from 2013 to 2020.

Photo of Rep. Tulsi Gabbard [D-HI2, 2013-2020]

Analysis

Legislative Metrics

Read our 2019 Report Card for Gabbard.

Ideology–Leadership Chart

Gabbard is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 2020 positioned according to our ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Gabbard sponsored and cosponsored from Jan 6, 2015 to Dec 28, 2020. See full analysis methodology.

Ratings from Advocacy Organizations

Human Rights Campaign: 100% Planned Parenthood Action Fund: 100% League of Conservation Voters: 94% The National Organization for the Reform of Marijuana Laws: B+ United States Chamber of Commerce: 73%

Enacted Legislation

Gabbard was the primary sponsor of 3 bills that were enacted:

View All »

Does 3 not sound like a lot? Very few bills are ever enacted — most legislators sponsor only a handful that are signed into law. But there are other legislative activities that we don’t track that are also important, including offering amendments, committee work and oversight of the other branches, and constituent services.

We consider a bill enacted if one of the following is true: a) it is enacted itself, b) it has a companion bill in the other chamber (as identified by Congress) which was enacted, or c) if at least about half of its provisions were incorporated into bills that were enacted (as determined by an automated text analysis, applicable beginning with bills in the 110th Congress).

Bills Sponsored

Issue Areas

Gabbard sponsored bills primarily in these issue areas:

Armed Forces and National Security (25%) International Affairs (19%) Agriculture and Food (14%) Health (12%) Government Operations and Politics (9%) Taxation (7%) Social Welfare (7%) Science, Technology, Communications (7%)

Recent Bills

Some of Gabbard’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Key Votes

Gabbard voted Nay

Passed 327/85 on Dec 21, 2020.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated Appropriations Act, 2021, a major government funding bill, which also included economic stimulus provisions due ...

Gabbard voted Nay

Gabbard voted Nay

Passed 395/3 on Apr 26, 2016.

Gabbard voted Nay

Passed 338/88 on May 13, 2015.

The USA Freedom Act (H.R. 2048, Pub.L. 114–23) is a U.S. law enacted on June 2, 2015 that restored in modified form several provisions of ...

Gabbard voted Nay

Passed 219/206 on Dec 11, 2014.

This bill became the vehicle for passage of the Consolidated and Further Continuing Appropriations Act, 2015 [pdf], which was approved by the House on December ...

Gabbard voted No

Missed Votes

From Jan 2013 to Dec 2020, Gabbard missed 468 of 4,693 roll call votes, which is 10.0%. This is much worse than the median of 2.3% among the lifetime records of representatives serving in Dec 2020. The chart below reports missed votes over time.

We don’t track why legislators miss votes, but it’s often due to medical absenses and major life events. Legislators running for president or vice president typically miss votes while on the campaign trail — that’s normal. See our analysis of presidential candidates’ missed votes.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: